Lang Lang (郎朗) je čínský koncertní pianista známý po celém světě. Narodil se 14. června 1982 v Shenyangu v provincii Liaoning. Zahrál si s mnoha předními orchestry v Evropě, Spojených státech i ve své rodné Číně.
 
Jeho otec Lang Guoren (郎国任) je také hudebníkem. Hraje na tradiční čínský nástroj erhu. Když byly Lang Langovi dva roky, díval se na jednu z epizod Tom a Jerry (Kočičí koncert), kde zazněla Uherská rapsódie č. 2  od Franze Liszta. Podle Lang Langa to byl jeho první kontakt se západní hudbou a právě to, co ho motivovalo k tomu, aby se začal užit hru na klavír.
 
Když mu bylo 9 let, chtěl studovat na Pekingské centrální konzervatoři. Ovšem byl vyloučen ze studia pro nedostatek talentu. Učitelka, která ho viděla smutného, se ho rozhodla utěšit a zahrála Mozartovu klavírní sonátu číslo 10 v C dur, K. 330. Vyzvala ho, aby hrál společně s ní. Lang Lang si znovu uvědomil svou lásku k nástroji a říká, že K. 330 mu znovu přineslo naději.


 
Později byl přijat na konzervatoř, kde studoval u profesora Zhao Ping Guo. V roce 1993 vyhrál klavírní soutěž Xing Hai v Pekingu a o rok později pak získal první cenu za mimořádný umělecký výkon ve čtvrté mezinárodní soutěži pro mladé klavíristy v Ettlingenu v Německu.
 
V roce 1995 hrál, ve 13 letech, v koncertní síni v Pekingu etudy Op. 10 and Op. 25 od Chopina. Ve stejném roce získal první místo na mezinárodní Čajkovského soutěži mladých hudebníků v Japonsku. Také se zúčastnil několik televizních vystoupení. Později začal studovat s Garym Graffmanem na Curtis Institute of Music ve Filadelfii.
 
Lan Lang se zúčastnil recitálů a koncertů v mnoha velkých městech na světě a byl prvním čínským pianistou, který hrál s Berlínskou filharmonií, s Vídeňskou filharmonií a s několika špičkovými americkými orchestry. Hudební kritik z Chicago Tribune ho nazval největším a nejvíce vzrušujícím mladým klavírním talentem, se kterým se setkal. Lang Lang byl chválen muzikanty a kritiky po celém světě.


 
V roce 2001 vyprodal Carnegie Hall, kde vystupoval s Yuri Temirkanovem. Poté s Filadelfským orchestrem cestoval do Pekingu na turné k oslavě jejich stého výročí.
 
Za celý život zaznamenal mnoho chvály, prestižních vystoupení, úspěchů a získal mnoho cen. V prosinci 2008 také spolupracoval s Googlem a YouTube v rámci projektu YouTube Symphony Orchestra. Nebo vystupoval před mnoha světovými hodnostáři, jako jsou generální tajemník OSN Kofi Annana, prezident Barack Obama, královna Alžběta II., princ Charles, čínský prezident Hu Jintao, německý prezident Horst Köhler nebo Nicolas Sarkozy, Lech Kaczynski či Vladimir Putin.
 
Také nahrál hudbu k soundtracku k video hře Gran Turismo 5. Odhaduje se, že v roce 2008 v Pekingu viděla Lang Langovo vystoupení až na miliardu lidí, když slavnostně zahajoval letní olympijské hry, kde byl představen jako symbol mládí a budoucnosti Číny.


 
V Číně je Lang Lang inspirací pro mnoho dětí, které se učí hrát na klavír. Tomuto efektu se vtipně říká Lang Lang efekt.
 
Již několikrát tento nadaný hudebník vystupoval také v České republice a byl dokonce hostem Marka Ebena v pořadu na plovárně. Video zde.

Milovníci K-Popu si možná vzpomenou na Lang Langovo vystoupení se skupinou BEAST na MAMA 2011 v Singapuru a fanoušci čínských umělců třeba na některé z vystoupení s Wang LeeHomem.
FOTO: facebook.com/LangLangPiano

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9