Zhang Ziyi

Autor Eunka, 30.11.2013
Aktivní 1998 - současnost
https://www.facebook.com/...
Zhang Ziyi (章子怡) se narodila 9. února 1979 v Pekingu. Je čínskou filmovou hvězdou a modelkou. Její první hlavní role byla ve filmu The Road Home (1999). Na Západě dosáhla slávy po hlavní roli ve filmu Tygr a drak (2000) a dále po rolích v Křižovatce smrti 2 (2001), Klan létajících dýk (2004) a Gejša (2005). Byla také nominována na tři ceny BAFTA Awards a Golden Globe Award.
 
Zhang vyrůstala v Pekingu. Jejími rodiči jsou Zhang Yuanxiao, účetní a později ekonom, a Li Zhousheng, učitelka v mateřské školce. Ziyi má velmi blízko ke svému staršímu bratrovi Zinanovi (章子男), narozenému v roce 1973.


 
Když Ziyi bylo 8 let, začala studovat tanec a následně, v 11 letech, nastoupila na Pekingskou taneční akademii. V této internátní škole si všimla rivality mezi spolužačkami, které se snažily podlézat učitelům. Vládla mezi nimi konkurence. Ziyi se nelíbily postoje jejích vrstevníků ani učitelů, a tak ze školy jednoho dne utekla.
 
Když jí bylo 15 let, vyhrála národní taneční šampionát pro mládež a začala se objevovat v televizních reklamách v Hongkongu.
 
V roce 1996, když jí bylo 17 let, vstoupila do prestižní akademie dramatu v Číně.
 
V roce 1998, zatímco studovala akademii dramatického umění, jí byla nabídnuta první role od režiséra Zhang Yimou ve filmu Cesta domů. Film v roce 2000 získal cenu Stříbrného medvěda na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu.
 
To vedlo k další slávě a v roce 2000 se Ziyi objevila v hlavní roli ve filmu Tygr a drak jako Jen (Yu Jiao Long). Za tuto roli získala několik ocenění i v západním světě. Například na Chicago Film Critics Association Awards, Toronto Film Critics Association Awards a Independent Spirit Awards.


 
První vystoupení této nadané herečky v americkém filmu bylo po boku Jackieho Chana a Chrise Tuckera ve snímku Křižovatka smrti 2. Zde si zahrála chladnokrevnou vražedkyni Hu Li (Liška).
 
Jejím dalším počinem byl opět film po boku akční legendy, tentokráte Jeta Li, s názvem Hrdina (2002). Zde se Ziyi opět setkala s režisérem Zhangem Yimou. Film sklidil mnoho úspěchu i ve Spojených státech a byl nominován na Oscara a ve Zlatém glóbu v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.
 
Dále Ziyi podepsala smlouvu na avantgardní drama Purpurový motýl (2003), který byl v roce 2003 k vidění na filmovém festivalu v Cannes. K žánru bojových umění se pak vrátila ve filmu Klan létajících dýk, který jí vynesl nominaci na Nejlepší herečku od Britské akademie filmových a televizních umění.
 
Ve filmu 2046 (2004), který režíroval Wong Kar Wai a kde hrálo mnoho známých čínských herců a hereček, si zahrála i Ziyi a získala cenu od Hongkongských filmových kritiků a Hongkongské filmové akademie za Nejlepší herečku.


 
Svou taneční stránku pak ukázala ve filmu Princess Raccoon, který režírovala japonská legenda Seijun Suzuki. Film byl v roce 2005 oceněn na filmovém festivalu v Cannes. Další její role byla ve filmu Gejša. Mezi Japonskem a Čínou pak vznikl spor o tom, že Číňanka hrála japonskou gejšu. V tomto filmu se setkala se svými kolegy z 2046, Gong Li, a s herečkou Michelle Yeoh z Tygr a drak. Za film Gejša obdržela v roce 2006 Zhang Ziyi nominaci na Zlatý glóbus a dále také nominace od Screen Actors Guild Award a BAFTA.
 
V červnu 2005 bylo oznámeno, že Ziyi přijala pozvání do Akademie filmového umění a věd (AMPAS) a umístila se tak mezi ty, kteří mohli hlasovat na Cenách akademie. V květnu 2005 byla pak vybrána jako člen poroty hraných filmů na filmovém festivalu v Cannes 2006. V tomto roce se také objevila ve filmu Černý štír.
 
V roce 2012 si Zhang zahrála vedle Cecilie Cheung a Jang Dong Guna v čínsko-korejské koprodukci Nebezpečné známosti, adaptaci francouzského románu Les Liaisons Dangereuses.


 
Další velkou rolí byla Gong Er ve filmu Wong Kar Waie, Velmistr, který v Číně vyšel 8. ledna 2013. V dubnu téhož roku bylo sděleno, že Zhang Ziyi bude jedním z porotců první sezóny X Factoru: Nejsilnější hlas Číny. Později byla trenérem chlapecké kategorie. V květnu pak byla pozvána opět jako porotce do Cannes.
 
Posledním filmem, který zatím Ziyi natočila, je romantická komedie My Lucky Star, kde herečku můžeme vidět v odlišné roli, než jsme byli doposud zvyklí. Partnerem jí v tomto filmu byl taiwanský zpěvák a herec Wang LeeHom.
 
A zajímavost na závěr: Zhang Ziyi je obdivovatelkou a sběratelkou děl současného čínského umělce Shen Jing Donga.2013     
My Lucky Star
Velmistr
Wu Wen Xi Dong

2012
Nebezpečné známosti

2011
Love for Life

2009
Jezdci Apokalypsy
Sophie's Love Manual
Založení republiky

2008
Mei Lanfang

2007
Želvy Ninja

2006
Černý štír

2005
Gejša
Princess Raccoon

2004
Klan létajících dýk
Květy jasmínu
2046

2003
Jopok manura 2: Dolaon jeonseol
Purpurový motýl

2002
Hrdina

2001
Křižovatka smrti 2
Legenda o Zu
Válečník

2000
Tygr a drak

1999
Cesta domůFOTO: imageofblog.com, sports.21cn.com, ent.ifeng.com, nipic.com

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9