Li Yundi (李雲迪), známý též jako YUNDI, je mezinárodně uznávaný čínský klavírista. Narodil se 7. října 1982 v Chongqingu v Číně. Studiu klavíru se začal věnovat již v 7 letech.
 
Svou první cenu vyhrál na Frédéric Chopin International Piano Competition v roce 2000, kdy mu bylo 18 let. Stal se tak nejmladším a prvním čínským vítězem v historii této prestižní soutěže. Od té doby je považován za předního představitele Chopinovy hudby. Jako uznání k přispění polské kultuře získal Yundi od představitele polské vlády v roce 2010 zlatou medaili za kulturní zásluhy – „Gloria Artis“.
 
Jeho otec Li Chuan a jeho matka Zhang Xiaolu byli oba dělníci v ocelářské a železářské společnosti v Chongqingu. I když Yundi pochází z nehudební rodiny, hudbě se začal věnovat celkem brzy. Když mu byly 3 roky, rodiče mu koupili harmoniku a poté akordeon. Nástroj začal zvládat celkem brzy a započal studium u čínského profesora hudby, Tan Jianmina. O tři roky později získal cenu v dětské soutěži ve hře na akordeon.
 
Když mu bylo 9 let, jeho učitel klavíru ho představil Dan Yhaoyimu, jednomu z nejznámějších čínských klavírních pedagogů. U něj Yundi studoval 9 let. Měl ambice na to stát se profesionálním pianistou.
 
Později studoval na umělecké škole v Shenzhenu a na Univerzitě hudby a divadla v Hannoveru.


 
Na svých pravidelných tour vystupuje Yundi na takových místech jako Carnegie Hall (New York), Royal Festival Hall (Londýn), Musikverein Vídeň, Alte Opera Frankfurt, Herkulessaal (Mnichov), Koncertní dům v Berlíně, Gewandhaus zu Leipzig, Salle Pleyel (Paříž), Mariinskyho koncertní hala (St. Petersburg), Národní centrum múzických umění (Peking), Seoul Arts Centre a Suntory Hall (Tokio).
 
Mezi orchestry a dirigenty, s kterými spolupracoval, patří Berliner Philharmoniker a Seiji Ozawa, Leipzig Gewandhausorchester a Riccardo Chailly, Mahler Chamber Orchestra a Daniel Harding, Rotterdamská filharmonie a Yannick Nézet - Seguin, Philharmonia Orchestra a Andrewa Davise, Mariinskyho orchestr a Valery Gergiev a Israel Philharmonic a Gustavo Dudamel. Také si zahrál s Vídeňskou filharmonií, Národním symfonickým orchestrem z Washingtonu, s Filadelfským orchestrem, Symfonickým orchestrem z Toronta a NHK Symphony.
 
V letech 2012 až 2013 začíná Yundi s Čajkovského prvním klavírním koncertem s Hongkongskou filharmonií a s Vassilym Sinaiskym. Před evropským turné se ještě vydává hrát do Malajsie, na Taiwan a do Jižní Koreje. Evropské turné pak zahrnuje vystoupení v Londýně, Paříži, Mnichově, Frankfurtu, Berlíně, Praze a Moskvě.


 
Kromě svých pódiových aktivit se Yundi vášnivě věnuje také humanitní práci, která zahrnuje působení Yundiho jako velvyslance čínského Červeného kříže a velvyslance pro jeho rodné město Chongqing. Stejně tak, jako je odhodlán podporovat klasickou hudbu ve vzdělávacím kontextu, je jedním z průkopníků hudebního vzdělávání v Číně. Jeho úspěch zde sehrál klíčovou roli v tom, že se miliony dětí učí hrát na klavír. Dokonce poskytl mistrovské kurzy na Královské hudební univerzitě, Cambridgeské univerzitě a na Univerzitě Qinghua v Pekingu. Na podzim roku 2012 byl Yundi jmenován proděkanem a profesorem klavírní fakulty na Hudební konzervatoři v Sichuanu.
 
Yundi vydal 10 alb s celosvětovým prodejem. V roce 2007 se stal prvním čínským klavíristou, který živě nahrával s Berliner Philharmoniker a Seiji Ozawou. Toto CD se setkalo s nadšenými ohlasy a bylo jmenováno „Volbou redakce“ časopisu Gramophone.

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9