Daniel Wu

Daniel Yin-Cho Wu (čínsky: 吳彥祖) se narodil 30. září 1974. Je to hongkongský herec, režisér a producent. Od svého filmového debutu v roce 1998 si zahrál ve více než 40 filmech. Chvíli byl Daniel nazýván mladým Andy Lau-em. Je známý jako flexibilní a výrazný herec v čínském filmovém průmyslu.
 
Narodil se v Berkeley v Kalifornii a vyrostl v Orindě. Jeho rodiče byli přistěhovalci ze Šanghaje. Když Daniel viděl ve filmu The Shaolin Temple Jata Li, zrodil se v něm zájem o bojová umění. Chvíli nato začal studovat bojové umění Wushu. Bylo mu tehdy 11 let. Jeho dětským vzorem byl Jackie Chan, člověk, který v dnešní době bere Daniela jako svého syna.


 
Daniel vystudoval Head-Royce School v Oaklandu a ozději se zaměřil na studium architektury na univerzitě v Oregonu. V roce 1944 tam založil University of Oregon Wushu club, kde dělal hlavního trenéra. V té samé době navštěvoval také filmové kurzy a místní divadla.
 
Po absolvování v roce 1997 cestoval do Hongkongu, kde se zaměřil na filmovou kariéru. Na popud své sestry začal také s modelingem. O 4 měsíce později, filmový režisér Yonfan, potom, co viděl Daniela hrát v jedné reklamě na oděvní průmysl na stanici MTR, poskytl Danielovi možnost hrát ve filmu Bishonen.



I přesto, že Daniel nebyl schopný dobře mluvit kantonsky a číst čínské písmo, dokončil úspěšně svůj první film. Bylo to v roce 1998. Ještě dnes, když dostane kantonský skript, čte mu ho celý jeho asistent, zatímco Daniel si dělá poznámky na výslovnost.
 
Brzy byla Danielovi nabídnuta další role a to hlavní role ve filmu Mabel Cheunga - City of Glass. Díky té to roli byl Daniel také nominován v osmnáctém ročníku HongKong Film Awards  jako nejlepší nový herec.
 
V pozdější době se Daniel setkal s Jackie Chanem a podepsal smlouvu s JC Group, prostřednictvím manažera Jackie Chana, kterým je Willie Chan.


 
Průlomová role přišla v roce 1999 s filmem Bennyho Chana - Gen-X Cops. Po tomto filmu následovaly role v různých filmech včetně velkorozpočtového trilleru Purple Storm.
 
V roce 2001 přijal Daniel Wu kritiku od HongKong media kvůli sexuální scéně s Suki Kwan ve filmu Cop on a Mission. Ale Daniel říká, že stejná kritika přitahuje pozornost režisérů a že tento film byl zlomový v tom, jaké typy rolí si mohl vybrat v budoucnosti.
 
Daniel si zahrál dále ve spoustě známých filmů, ať už v hlavní či vedlejší roli. Často ho můžeme potkávat ve filmech Jackie Chana jako Cesta kolem světa za 80 dní, New Police story nebo také v dramatickém snímku Město zločinu.



 
Osobní život
 
Danielův otec George (vysloužilý inženýr) a Diana (vysokoškolská profesorka) jsou rodáky z čínského Šanghaje. Jeho otec v roce 1949 emigroval po komunistickém převratu v Číně do Spojených států. Tam se setkal s jeho matkou, která v USA tehdy studovala. Po svatbě se usadili v Kalifornii. Daniel Wu má také dvě starší sestry Gretu a Glorii. Vlastní rezidenci v Hongkongu, Šanghaji a Pekingu. Nadále aktivně trénuje wushu a další bojová umění.
 
Dne 6.4.2010 se v Jižní Africe oženil s Lisou S.



FOTO: evacuatewithstyle.org
FOTO: imgs.mi9.com
FOTO: 1.bp.blogspot.com
FOTO: showwall.com
FOTO: i2.listal.com





FILMOGRAFIE

2012   
 
Last Supper, The
Man with the Iron Fists, The

 
2011   
 
Daan Gyun Naam Yu
Inseparable
Jian Dang Wei Ye
Odposlechnuto 2

 
2010
           
Přesný cíl
Yit Lat Lat

 
2009

Jump
Město zločinu
Qie ting feng yun
Ru Meng

 
2007   
 
Moon to
Triáda

 
2006
 
Černý štír
Ming Ming
Sei dai tinwong

 
2005   
 
DragonBlade
Changhen ge
Smrtící úchylka
Zuřivost v krvi

 
2004
           
Cesta kolem světa za 80 dní
Fa dou daai jin
Gung ju fuk sau gei
Moh waan chue fong
Návrat draka
New Police Story
Wong gok hak yau

 
2003
           
Cham chau chow git lun
Miss Du Shi Niang
San chat bye mooi 2
Yao ye hui lang

 
2002   
 
Bin lim mai ching
Fung hung bei cup
Seung fei
Sun jaat si mui
Tou kui wu zui
Vyvolené

 
2001
           
Bak Ging lok yue liu
Chung chong ging chaat
Ji fat faan fat
Tau hiu yan mat
Ye shou zhi tong
Youyuan jingmeng

 
2000
           
Gongyuan 2000 nian

 
1999
 
Gen-X Cops
Instinkt lovce
Ziyu fengbao

 
1998   
 
Boli zhi cheng
Meishaonian zhi lian
San goo waak chai ji siu nin gik dau pin

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9