DIR EN GREY

Autor Shirayuki, 10.12.2012
Alba Gauze, Macabre, Kisou, Vulgar, Withering to Death, The Marrow of a Bone, Uroboros, Dum Spiro Spero
Členové Kyo, Die, Kaoru, Toshiya, Shinya
Aktivní 1997-současnost
www.direngrey.co.jp
www.youtube.com/user/dire...
www.facebook.com/direngre...

Dir en Grey (ディル・アン・グレイ, Diru an gurei) jinak stylizovaná také jako Dir en grey nebo DIR EN GREY, je metalová kapela, známá pro jejich neuvěřitelně grafické hudební videa, jejich video styling a jejich unikátní gothic styl oblékání. Původně visual kei kapela, se rozhodla pro méně vystřední oblečení a upustili i ze svých videí. Nedá se přesně určit styl hraní, neb vystřídali už spoustu stylů za svou dobu působení. Ale s jistotou potvrdím že jim je rock/metal velice dobře znám. Kapela byla založena v roce 1997 a momentálně je upsána pod Firewall Div. V současné době se skládá z 5ti členů, Kyo (zpěv), který je zodpovědný i za texty písní Dir en grey, Kaoru (kytara), Die (kytara), Terachi Shinya (bicí) a Toshiya (bass kytara).
 

Původně předcházela Dir en Grey kapela La: Sadie, poté, co odešel Kisaki (basista) kvůli neshodám ohledně jejího hudebního stylu, se ze zbylých členů se stali Dir en Grey a také přibrali nového baskytaristu Toshiya. Tak se stalo dne 2.2.1997. Později vydali své první EP Missa. Podle kytaristy Kaoru, jméno Dir en Grey bylo vybráno proto, protože znělo prostě dobře. Nicméně, bylo to jméno převzaté z první nahrávky Dir en gray, kapely Lareine.
 

V roce 2000 byl zpěvák Kyo hospitalizován s problémy se sluchem a několik vystoupení z turné na podporu nového alba Macabre Dir en Grey museli odložit. Nakonec se ale uskutečnila později a finální koncert se uskutečnil v Nippon Budokan. Krátce nato vydali singl Ain't Afraid to Die v dubnu 2001. Nasledující rok, spolu s vydáním třetího alba Kisou, se vydali poprvé na turné mimo Japonsko, a to do Číny, Taiwanu a Korei.
 

V roce 2005 hráli poprvé v Evropě. Jejich koncerty v Berlíně a Paříži byly součástí It Withers and Withers tour. Kapela také vystupovala na dvou významných festivalech: Rock am Ring a Rock im Park. Stále více se začali podílet na mezinárodní hudební scéně. Francouzská skupina ETH pro ně v Paříži otevřela koncert a pozvala amerického hudebníka Wednesday 13, jehož kapela hrála na výstavě v Japonsku. Roku 2005 spatřilo světlo světa první oficiální evropské vydání album Dir en Grey, Withering to Death. Nejdříve bylo k dispozici fanouškům, kteří nežijí v Asii, pouze prostřednictvím dovozních a internetových obchodů. Albumu se podařilo získat první neasijskou pozici, 31. místo v žebříčku alb ve Finsku. Později se singl Clever Sleazoid vyšplhal na 15. místo na žebříčky jednotlivců ve stejné zemi. Několik písní Dir en Grey bylo také vybráno do filmu Death Trance.


Na začátku roku 2006 byla rozšířena cestování do Spojených států. Účinkovali v Austinu, Texas (Southwest festival), New York City (Avalon Club), Los Angeles nebo Kalifornii (Wiltern divadlo). Všechny koncerty byly vyprodány během několika dní. Po několika letních koncertech a vystoupeních na festivalech v Německu, byl Kyo znovu hospitalizován kvůli zanícení hlasivek. Zatímco dva koncerty v Japonsku musely být odloženy, Dir en Grey byli ještě stále schopni se připojit k turné kapely Korn, Family Values ​​Tour. V říjnu se kapela vrátila do Japonska hrát na Loudpark Festivalu, společně s kapelami jako Megadeth, Slayer a Children of Bodom. Jejich 22.singl, Agitated Screams of Maggots byl propuštěn 15. listopadu, během japonské Inward Scream tour. Dne 30. prosince bylo hudební video pro Saku zvoleno jako video roku na MTV2 show Headbanger's Ball.
 

V roce 2007 měla kapela dalších nespočet mezinárodních turné. Například v Dánsku, Finsku, Polsku, Švédsku a Anglii. V zaří měli první vystoupení v Nizozemí a ve Švýcarsku. V pozdním listopadu, Dir en Grey otevřel dvě představení pro Linkin Park v Saitama Super Arena a v prosinci provedli další turné po Japonsku. Desáté výročí připoměli dvěmi kompilacemi největších hitů s názvem Decade 1998-2002 a Decade 2003 -2007, tyto alba byla vydána 19. prosince.
 

Na začátku roku 2008 oznámili plány začít nahrávat nové studiové album. Jejich první turné roku, v květnu, bylo další turné po Japonsku se třemi finálními koncerty v Shinkiba Studio Coast s názvem Death over Blindness. Mezi turné provedli i vystoupení na Hide Memorial Summit 4. května, po boku X Japan, Luna Sea, a dalších. Druhé japonské turné, s názvem The Rose Trims Again, začalo 10.září, ve stejný den jako vydání jejich nového singlu Glass Skin. Dne 1. srpna Dir en Grey oznámili vydání svého sedmého studiové albuma Uroboros, který byl propuštěn 11. listopadu 2008 i ve Spojených státech. Skupina také cestovala Spojenými státy a Kanadou na podporu alba. Také zahájila The Human Abstract, jež zahrnovalo sérii čtyř výstoupení s názvem Bajra, kde dvě z nich byly speciálně pro fan-klub.
 

Během jara roku 2009 kapela začala plně podporovat album Uroboros se sérií celostátních turné pod názvem our 09 Feast of V Senses. Cesta byla krátce přerušena, neb Kyo byl diagnostikován s otokem hrtanu. Vystoupení byla přeložena na květen. Dir en Grey udělali další turné v Evropě i se směsí festivalových představení. Dir en Grey debutovali koncerty v Itálii a České republice dne 23. června 2009. Jejich nový singl Hageshisa to, Kono Mune no Naka de Karamitsuita Shakunetsu no Yami vyšel 2. prosince 2009 a dosáhl 2. místa na Oriconu v týdenním grafu. Jejich turné sezóna 2009 skončila s 3 live tour s názvem Dorje. Nakonec ukončili jejich dlouhé turné na podporu Uroboros v Nippon Budokan, s názvem Uroboros –with the proof in the name of living- , kde byly lístky vyprodány za 15 minut.
 

7. dubna 2010 bylo oznámeno, že se skupina vrátí do Spojeného království, v srpnu na lineup pro Sonisphere festival v Knebworth, kde byli hlavní hvězdou Iron Maiden a Rammstein. Podle webových stránek festivalu, to bylo jejich jediné představení v UK v tomto roce. K tomuto vystoupení se Kaoru vyjádřil na internetových stránkách Sonisphere UK "Nikdy jsem si nemyslel, že budeme hrát na festivalu tohoto kalibru! Je to jako sen, hrát s takovými skvělými kapelami na Sonisphere. I když se nevracíme do Velké Británii na turné, chtěli jsme hrát na tomto festivalu a dát něco zpět fanouškům, kteří byli zklamáni v loňském roce z našeho zrušení vystoupení v Londýně. Byli jsme sami opravdu zklamaní a těšili jsme se na velkou show pro všechny naše fanoušky. Také bereme toto speciální vystoupení jako způsob, jak jim ukázat naši vděčnost za čekání na nás, na náš návrat. Jako v každém festivalu, jsme nadšeni hrát pro lidi, kteří nás nikdy předtím neviděli, a já doufám, že si budou moci vychutnat naši show a náš unikátní jevištní výkon. Bude to něco, co ještě nikdy neviděli! Bude to pro nás naprostý úspěch, pokud si užijí náš výkon." 28. dubna 2010 Dir en Grey oznámili, že budou hrát exkluzivně v klubu Koko v Londýně dne 3.8.2010 jako součást The Unwavering Fact of Tomorrow Tour 2010. Kytarista Kaoru říkal "Je to už nějaký čas od naší poslední show v Londýně, takže můžete očekávat, že stejně jako vy se těšíte na nás, my se těšíme na naše fanoušky ve Velké Británii znovu a doufejme, že uvidíme některé tváře, kteří nás viděli na Kerrang Tour. Přijďte a užijte si představení, které můžete jen zažít na našich show! " Později udělali jejich debutové vystoupení v Rusku tím, že přidali jeden koncert v Moskvě v Tochka Club 5. srpna a jeden koncert v Petrohradě v Glav Club dne 6. srpna. Dir en Grey byli také na turné po Severní Americe s finskou kapelu Apocalyptica. Byli podpořit jejich nejnovější album 7th Symphony se speciální písní Bring Them To Light, kterou Kyo přetlumočil.


Skupina oznámila nový singl Lotus, který vyšel 26. ledna 2011 spolu s novou fan-klubovým turné pojmenované Decomposition of the Moon, které mělo probíhat od května 14. do 26.května 2011.

V únoru 2012 byl po návštěvě lékaře zpěvák Kyo diagnostikován s dysfonií (postupné ztrácení hlasu), což vedlo k přerušení turné v severoamerických státech The Still Reckless Tour, stejně tak jako ke zrušení dalších vystoupení v Japonsku. Přestože byl Kyo již 2x hospitalizován (v roce 2006 a 2009 pro zánět hlasiek), tak operace naštěstí nebyla nutná. Dne 3. srpna 2012, skupina oznámila vydání singlu  Rinkaku  v zimě roku 2012 a turné s názvem In Situ by mělo podle plánu začít 25. prosince v Tokiu. 14. srpna Dir En Grey vyhráli Extreme Metal Olympics pořádané Loudwire.com.

FOTO: eng.wikipedia.com, ongakutohito.jp

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9