PSY

113 Odebírat
Autor Xiunka, 06.12.2012
Alba PSY from the PSYcho World!, Sa 2/Adult only, 3 PSY, Sa Jib, PSY Five, PSY′s Best 6th Part 1, PSY′s Best 6th Part 2
Aktivní 2001 - současnost
www.ygfamily.com/artist/A...
www.youtube.com/officialp...
www.facebook.com/official...
twitter.com/psy_oppa
Park Jae Sang (korejsky: 박재상), známý pod pseudonymem PSY (korejsky: 싸이), je jihokorejský zpěvák, skladatel, rapper, tanečník a hudební producent. Narodil se 31. prosince 1977 ve čtvrti Gangnam s Soulu. Je známý hlavně díky svým vtipným videím a vystoupením. V roce 2012 se z něj díky jeho videoklipu Gangnam Style stala celosvětová star a klip dosáhl rekordu v počtu sledovanosti na serveru YouTube. V mediích začal být PSY označován jako „Král YouTube“. Tentýž rok si také díky Gangnam stylu odnesl cenu MTV EMA za nejlepší videoklip roku.

Jae Sang se narodil v zámožné rodině. Jeho otec Park on Ho je výkonný předseda DI Corporatio, výrobce polovodičů uvedených na Korejské burze.
 
PSY navštěvoval základní školu Banpo, střední školu Banpo, a vysokou školu Sehwa. Nesnášel chodit do školy a štvali ho někteří jeho spolužáci. I když on sám také své spolužáky občas provokoval a smál se jim. V jednom rozhovoru pro South Korea's SBS dokonce jeden z jeho bývalých učitelů poznamenal, že PSY během vyučování dělal hodně sexuálních vtipů. Měl prý takový vliv, že do svých vtipů vtáhl celou třídu. Dodal, že PSY vnášel do třídy velkou energii.
 
PSYovu lásku k hudbě probudil, když mu bylo 15 let. Tehdy se díval na korejský televizní program, který představoval populární hudbu ze zahraničí. V jedné epizodě se PSY stal svědkem koncertu britské kapely Queen, když zrovna na stadionu ve Wembley hráli píseň Bohemian Rhapsody.
 

Jako součást přípravy na převzetí DI Corporation od svého otce, plánoval PSY původně studium obchodní administrativy v Bostonu. Bylo tomu v roce 1996. Nicméně po příjezdu do Spojených států ztratil o studium zájem. Zbytky peněz na školné utratil za hudební nástroje a zábavní zařízení, včetně počítače, elektrických kláves a MIDI interface. Dále navštěvoval anglický letní kurz. Studoval také na Berklee Collage of Music. Během studia bral například lekce psaní a syntézy hudby. Ze studia ale brzy odešel a vrátil ze zpět do Jižní Koreje, kde, bez dosažení vzdělání na Bostonské univerzitě nebo Berklee, započal kariéru jako zpěvák. Po návratu do Koreje předvedl na Korean national television své první vystoupení. Bylo to v roce 2000, poté, co jeho tanec spatřilo oko televizního producenta.
 
V lednu 2001 PSY debutoval s albem PSY from the PSYcho World! (česky: PSY z PSYcho světa!). Ovšem obdržel pokutu kvůli obvinění, že obsah alba je nevhodný. Byl novým hip hopovým zpěvákem, který předvedl na scéně korejské hudby velmi neomalené texty, podivné taneční pohyby a netradiční vzhled, který mu vynesl přezdívku The Bizarre Singer (česky: Podivný zpěvák).
 
V roce 2002 vydal další kontroverzní album Sa 2, které vyvolalo stížnosti od dotčených občanů, kvůli potencionálnímu negativnímu vlivu na děti a mládež. Prodej alba byl zakázán osobám mladším 19 let.
 
Později téhož roku vydal své třetí album s názvem PSY. Titulní song Champion sklidil úspěch. Zčásti hlavně kvůli humbuku kolem Světového poháru v Soulu. Přes značné množství kontroverze kolem jeho hudby byl PSY oceněn jako textař na každoročně konaném předávání cen Soul Music Awards. To byl průlomový okamžik hudebního průmyslu v Jižní Koreji.
 


V roce 2003 byl PSY narukován do armády, což je součást povinné vojenské služby, uložené jihokorejskou vládou pro všechny muže od 18 do 35 let. Povinné vojně se však vyhnul.
 
V roce 2006 vydal své čtvrté album Sa Jib, které získalo oceněné na 2006 SBS Music Awards a Mnet Asian Music Awards.
 
V roce 2007 státní zástupci obvinili PSYe ze zanedbávání práce a že místo toho raději dělá koncerty a objevuje se na televizních stanicích. Dne 12. října 2007 Soulský správní soud zamítl žalobu, kterou PSY podal proti Military Manpower Administration (MMA) dříve v srpnu. O dva měsíce později byl PSY znovu navržen do vojenské služby. Během času v armádě měl PSY hodnost vojína první třídy a sloužil jako spojař v 52. jihokorejské pěší divizi. V červenci 2009 byl propuštěn.
 
Vzhledem k finančním potížím nemohl PSY vydávat své vlastní písně. To byla výzva pro jeho manželku, která ho povzbuzovala, aby se připojil k YG Entertainment, jehož zakladatel a generální ředitel Yang Hyun Suk je PSYův starý přítel. V roce 2010 se PSY přidal k YG. K tomu měl námitky Kim Heechul ze Super Junior, který říkal, že PSY by se měl připojit raději  k SM  Entertainment.
 

Tentýž rok PSY vydal páté album PSY Five. Jeho singl Right Now byl zakázán ministerstvem Jižní Koreje za rovnoprávnost mužů a žen a rodiny, kvůli nemravnému textu. I přes zákaz PSY obdržel ocenění v 2011 Melon Music Awards a Mnet Asian Music Awards.
 
7. ledna 2012 při YG Family koncertu v Osace PSY vystoupil společně s BIGBANG a 2NE1 před 80 000 japonskými fanoušky. Jeho vystoupení bylo vysíláno Mezamashi TV a Fuji Television. To bylo poprvé, co se PSY objevil poprvé ve vysílání zahraničního kanálu.
 
V červenci 2012 vydal PSY své šesté album PSY 6 (Six Rules) (česky: Šest pravidel). Hitem toho alba se stal Gangnam style. 14. srpna byl tento song zařazen mezi nejsledovanější videa na YouTube. 21. srpna pak Gangnam style předběhl na iTunes Music Video Charts Justina Biebera s As Long as You Love Me a Katy Perry s Wide Awake. Byl tak prvním jihokorejským umělcem, který něco takového dokázal. Brzy začali klip šířit i celebrity jako Katy Perry, Britney Spears nebo Tom Cruise, přičemž sdíleli svou radost i na Twitter. Gangnam style také popularizoval PSYova starší hudební videa, jako například Right Now.
Na začátku září Gangnam udělil PSYovi plaketu čestného velvyslance.
24. října 2012 byl PSY uznán organizací Spojených národů jako mezinárodní senzace. 27. října pak jihokorejské Ministerstvo kultury, sportu a cestovního ruchu oznámilo své rozhodnutí udělit PSYovi Okgwan Order, čtvrtý stupeň Řádu kulturních zásluh. Podle The Korea Times toho rozhodnutí vyvolalo polemiku mezi občany, kteří cítili, že pop zpěváci nejsou kvalifikovaní k udělení takových vyznamenání.


 
12. listopadu se stal PSY druhou jihokorejskou hudební hvězdou (po skupině BIGBANG), která se objevila na MTV Europe Music Awards, kde vystoupil s Gangnam stylem a odrazil konkurenci jako je Rihanna, Katy Perry a Lady GaGa, když vyhrál cenu ze Nejlepší videoklip. Událost byla vysílána po celém světě. Německá modelka a herečka Heidi Klum představila PSYe publiku jako „Nesporného krále popu.“ O několik dní později vystoupil PSY s Madonnou na Gangnam style a Give it 2 me. Bylo to během jejího koncertu v Madison Square Garden v New Yorku spadajícím pod Madonniho MDNA  turné. PSY později novinářům řekl, že jeho koncert s Madonnou trumfl jeho seznam úspěchů.


 
24. listopadu se stal Gangnam style nejsledovanějším videem historie YouTube. Přeskočil tak doposud nejsledovanější video Justina Biebera – baby. Počet zobrazení byl dosažen jedenáctkrát rychleji než u Biebera.
 
 30. listopadu PSY získal čtyři ocenění na 2012 Mnet Asian Music Awards v HongKongu. Tam se setkal s hercem a kaskadérem Jackie Chanem, který ho označil jako příklad toho, kdo ukázal, že „sny se plní“.
 
 
 
FOTO: cfile4.uf.tistory.com
FOTO: americankpopfans.com
FOTO: img.ibtimes.com
FOTO: wewantkpop.com
FOTO: theinspirationroom.com
FOTO: mtvema.mtvnimages.com

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9