Narodil se 7.4.1954 v HongKongu matce Lee-lee a otci Charlesovi.

Rodiče ho pojmenovali Chan Kong-sang, což znamená "Narozen v HongKongu". V Číně je známý jako Chan Long (čínsky: 成龍) (Long znamená v čínštině drak).

 

Když se Jackie narodil, vážil neuvěřitelných 12 liber (cca 5,4 kg). Jeho matka k porodu potřebovala operaci. Jeho rodiče byli tak chudí, že si na to museli půjčit peníze od přátel.  

 

Rodina Chaových žila v Peak v HongKongu. Když byl Jackie malý, jeho otec ho budil brzy ráno, aby spolu trénovali Kung-fu. Charles věřil, že pomocí kung fu pomůže vybudovat Jackieho charakter, naučí ho trpělivosti, síle a odvaze.  

 

10 let byl Jackie od svých 7 let v China Drama Academy, kde se učil bojová umění, akrobacii, zpěv a herectví. Vedl ji Mistr Yu Jim Yuen. Jackiemu dal na svou počest jméno Yuen Lo. Zde se Jackie Chan potkal s Yuenem Biao a Sammem Hungem, se kterými hrál později v mnoha filmech, jako Pojízdná kantýna, Srdce draka, Navěky Drakem nebo Projekt A.
Škola měla připravit chlapce na život v Pekingské opeře. Pekingská opera byla jiná než ostatní opery, byla drsná a přísná. Například jídla dostávali chlapci jen tolik, aby přežili. Byli biti, když neposlouchali nebo když dělali chyby. Bylo to velmi tvrdé a těžké, ale Jackie v té době neměl kam jít a tak tam zůstal. Jako malý byl spolu se svými bratry Yuenem Biao, Sammem Hungem a dalšími 4 vybrán do Seven Little Fortunes (7 malých talismanů).
 

Spousty let viděl své rodiče velmi málo. Jeho otec, se hned po Jackieho odchodu do China Drama Academy, odstěhoval do Austrálie do Canberry, kvůli práci. Pracoval tam jako kuchař pro americkou ambasádu. Paní Chanová zůstala v HongKongu a občas chodila Jackieho navštěvovat. Později ale odjela za otcem.


 

Když byl Jackie starší, pracoval jako kaskadér ve filmovém průmyslu v HongKongu. Když odešli z opery, měli si Jackie a jeho spolužáci najít jinou práci. Bylo jim 17 let. Bylo to ale velmi těžké, protože ve škole je neučili jak číst a psát. Mohli tedy dělat nekvalifikované pracovní síly nebo kaskadérské práce. Díky těmto pracovním místům se stal Jackie brzy nebojácný.  

 

Později se Jackie odstěhoval za rodiči do Austrálie. Dělal tam různé práce jako např. na stavbě. Tam se také dostal ke jménu Jackie. Otcův přítel Jack ho vzal poprvé na stavbu a řekl dělníkům: „Tohle je nás nový pomocník.“ Dělníci se ptali, jak se jmenuje. Jackovi dělala výslovnost jeho jména problémy a tak se zamyslel a řekl: „eee, noo, jmenuje se taky Jack.“ „A jak Vás máme oslovovat, když se jmenujete stejně?“, ptali se dělníci. Jack jim na to odpověděl: „Já jsem velkej Jack a on je malej Jack.“ Od té doby mu začali říkat Jackie. Později ho tak začali oslovovat i další lidé, protože to pro ně bylo snazší.

 

Jednoho dne dostal Jackie telefonní hovor z HongKongu. Volal mu Willie Chan a měl pro něj práci. Jackie se do telefonu představil: „Haló? Tady Jackie.“ Na druhém konci bylo ticho. „Ehm, Chan Kong Sang… ehm Yuen Lo, Yuen Long.“ To už pak Willie věděl, že mluví s tím, s kým mluvit chtěl. Nabídl Jackiemu spolupráci u filmu a Jackie se vrátil zpět do HongKongu. Přes neshody s tehdejším producentem, přes problémy s Triádami, které se Jackieho v jednu chvíli snažily odstranit, dostal se Jackie Chan až tam, jak ho všichni dnes už známe. Willie Chan se stal už na začátku jeho manažerem a je jím dodnes.

 

Jackie Chan je kaskadér, herec, zpěvák, režisér, choreograf bojových scén, producent, komik, akrobat, scénárista a podnikatel.

Hodně se věnuje charitě. Jeho nadace se jmenuje Dragon's Heart (Dračí srdce). Pomáhá například vybudovat školy v chudých oblastech nejen v Číně. Tato charitativní činnost je nazvána School for a Dollar. Fanoušci při tomto projektu Jackiemu posílají obrázky a různé výrobky, na něž umístí i jeden Dollar. Někdo posílá i Eura a jinou měnu. Často lidé posílají více, než jeden Dollar.
 

Většina jeho výdělku jde na charitativní účely a dokonce i v závěti údajně zmiňuje, že jeho rodině půjdou nezbytné peníze a zbytek se rozdá na charitu. Jackie také spolupracuje s UNICEFem.

Kdysi v Hongkongu uspořádal charitativní výstavu United Buddy Bears. Buddy Bears je socha pestře zmalovaného medvěda v životní velikosti, který se stal symbolem celosvětového míru. Na něj náhodou narazil v Německu při natáčení Around the World in 80 Day (Cesta kolem světa za 80 dní). Tato výstava v Hongkongu sklidila značný úspěch a výtěžek byl věnován UNICEFu. Výtěžek byl opět věnován na charitativní účely.

 

Jackie se stal slavným díky svým akčním filmům s osobitým humorem a akčním scénám v nich zahrnutých, kde používá k boji vše, co mu přijde pod ruku, včetně nábytku.

 

Doma v HongKongu má Jackie Chan dva psy JJ a Jonasie-ho a dvě kočky, které se jmenují Ding Ding a Dong Dong. V posledních letech jsou také velmi populární dvě plyšové pandy, které Jackie nosí stále při sobě a opatruje je jako vlastní děti. Fanoušci si je velmi oblíbili a občas Jackiemu na ně pošlou i nějaký obleček. Jackie je pojmenoval LA a ZY Chanovi.


Jackie Chan má manželku, bývalou herečku, Joan Lin (林鳳嬌) a syna Jaycee Chana (房祖名), který se věnuje hlavně hudbě, ale také herectví a stepu.

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9