Changmo

Autor Xiunka, 03.03.2020
Alba The Moment I Made Money, BOYHOOD
Aktivní 2013 - současnost
instagram.com/changmo_/
Ku Chang Mo neboli Changmo je jihokorejským rapperem a producentem, který se narodil v Jeongsonu v Jižní Koreji dne 31. května 1994. Znamením je tedy blíženec. Pokud vás zajímá jeho krevní skupina, tak je to A. Vysoký je 183 cm a kromě rapování umí také hrát na basovou kytaru, klávesy a klavír. Nazýván je 'Rockstar undergroundu'.
 

2014 – 2017: První mixtape, debut, Ambition Musik, spolupráce s Hyolyn a SURAN


V roce 2014 se přihlásil do třetího pokračování hip-hopového survival pořadu Show Me The Money. Bohužel se neprobojoval do užšího výběru šestnácti rapperů.

Je velmi obtížné stanovit datum, kdy Changmo oficiálně debutoval. V roce 2013 vydal první mixtape To Earn Money, která byla fanoušky velmi dobře přijata a pomohla mu vytvořit jméno v underground scéně. Poté v březnu 2016 pustil do světa svou mixtape M O T O W N. Tato mixtape je označována jako oficiální. Mixtape obsahuje například skladby Light Me UP a Cater 2 U, což je původní píseň od Destiny Child. O necelých pět měsíců později zveřejnil své první mini album To Earn Money 2, které je druhou částí jeho první mixtape. Označována je také jako DBSG 2. Máme tu tedy tři různé hudební díla, kdy většinou je za jeho debut označováno vydání M O T O W N. Nicméně, hudebně aktivní je od roku 2013.

O pár měsíců později, konkrétně v říjnu, se připojil k nezávislému labelu Ambition Musik, který spadá pod Illionare Records. Changmo byl jedním z prvních tří rapperů, kteří se k tomuto labelu připojili.

V roce 2016 zveřejnil ještě mixtape To Earn Money 3 neboli DBSG 3.

V roce 2017 jej POP CRUSH jako prvního východoasijského umělce nominovalo na ocenění BET Awards. V dubnu spolupracoval s Hyolyn na písni Blue Moon v rámci SISTAR projektu. I přesto, že už byl nějakou dobu aktivní, byl v rámci tohoto projektu považován za nováčka. V dubnu zaznamenal ještě jednu významnou spolupráci. Podílel se na písni WINE, kterou zveřejnila zpěvačka SURAN Million Market a o produkci se postaral Suga. Tato píseň během 2017 Melon Music Awards získala ocenění Hot Trend a nejlepší R&B/soul píseň.Zhruba o měsíc později vydal speciální album The Moment I Made Money. Stejně jako předchozí roky se podílel na tvorbě jiných umělců. Jeho rap jsme si mohli poslechnout například ve skladbách A LA LA od Kim Hyoeuna a Thank You od Huckleberry P.
 

2018 – 2020: SMTM 777, The Quiett, Jay Park, BOYHOOD

 
V červnu 2018 se vrátil s mixtape DNSG, kterou dává na vědomí, že konečně dosáhl všeho, co chtěl. Krátce na to, se podílel na nové verzi tracku SOJU od Jay Parka. V tomto roce jsme jej mohli sledovat jako producenta v Show Me The Money 777, kde působil vedle legendy, kterou je The Quiett. Společně s producenty se podílel na cypheru, který je plný nenávisti.

Ještě před samotným zahájením survival pořadu zveřejnil double singl BOY a také se podílel na full albu qlow forever s titulní písní money can't  od The Quiett. O týden později si s The Quiett střihl ještě jednu spolupráci ve Flex Forever.

Koncem roku 2018 se podílel na debutu mladého rappera, který si říká ASH Island a rovněž je součástí Ambition Musik. Významnou je také spolupráce na 119 REMIX, což je označováno jako track roku 2018. Za vznikem skoro dvacet jedna minut dlouhém pokladu hip-hopu stojí GRAY. Vedle Jay Parka, Woo Wonjae a OLNL se podílel na skladbě Justin Bieber od Coogieho.

V roce 2019 ještě před zahájením High School Rapper 3 vydal The Quiett album Q Day Remix, na jehož vzniku se podílelo sedmnáct rapperů a Changmo patří mezi ně. Spolupráce s touto legendou jen tak neskončila. V květnu The Quiett, Beenzino, Sik-K a Changmo stvořili trackem The Fearless Ones spolupráci snů.

Changmo, Hash Swan, Kim Hyoeun a ASH ISLAND stvořili Bition Boyz crew, kdy v květnu představili svoji první skladbu, která se jmenuje stejně jako crew. Ještě v tomtéž roce jsme se od této crew dočkali tracku BAND a BEER. Changmo si AHS ISLAND  velmi oblíbil a tak zremixoval jeho track Paranoid.

V červnu zpěvačka BIBI, která je nazývána 'Dcera Tiger JK a Yoon Mi Rae', vydala své první mini album The Manuals for people who want to love, kdy ji Changmo společně s Kim Seungminem podpořil.

V říjnu se Changmo spojil s další rapperskou legendou, kterou je Yumdda. Vzniklo tak jejich společné singl album Don’t Touch My Phone.

Koncem října Changmo na svém instagramovém profilu zveřejnil fotografii s Chung Hou s popiskem 'UGRS x QUEEN'. Stejnou fotku zveřejnila také Chung Ha a to s popiskem 'GanG'. Ukázalo se, že se jednalo o předzvěst jeho prvního full alba BOYHOOD, jehož vydáním zakončil rok 2019. Skladba REMEDY, na které se Chung Ha podílela, se dočkala hudebního videa.Začátkem ledna poprosil fanoušky, aby neposlouchali skladbu METEOR, která se nalézá na jeho prvním full albu. Důvodem bylo podezření ze sajaegi.

 

Hudební tvorba

Studiové album
BOYHOOD

Speciální album
The Moment I Made Money (2017)

Společné album
Don´t Touch My Phone s Yumdda (2019)

Mixtape
DBSG (2013)
M O T O W N (2016)
DBSG 2 (2016)
DBSG 3 (2018)
DNSG (2018)

Spolupráce
Blue Moon s Hyolyn (2017)
No Switchin' Sides Dok2, The Quiett, Keem Hyoeun, Hash Swan (2017)
We Bad s The Quiett, Dok (2018)
119 Remix s různými umělci (2018)
Maserati & Porsche se SUPERBEE (2018)
Bittion Boyz s Hash Swan, ASH ISLAND, Kim Hyoeun (2019)
Dingo x Ambition Musik s Hash Swan, ASH ISLAND, Kim Hyoeun, Leellamarz, The Quiett (2019)
Pay Day With KozyPop s ASH ISLAND, Junggigo (2020)
Profil aktualizován k 10.3.2020.

TOP0 článků

Anketa

Z jaké další asijské země, kromě Jižní Koreje, posloucháte hudbu nejčastěji?

Taiwan
1,3%
Čína
46,9%
Japonsko
34,8%
Vietnam
5,4%
Thajsko
8%
Filipíny
0,5%
Indie
0,5%
Singapur
0,6%
Mongolsko
0,3%
Jiná
1,8%
Momentálně nepodporujeme Internet Explorer 9